Blog
31
08
2020
King of the north 2020 - skupina

Ako vyzeral King of the North 2020

Králi a kráľovné, nikto si nič nedaruje len tak, kruté súboje, nemilosrdní súperi. Veľké plánovania a lietajúce potvory nad hlavou (drony). Niet divu, že si každý pri zmienke o našej súťaži predstaví seriál HRA O TRÓNY. Našťastie je ale podobnosť s týmto seriálom čisto náhodná a my ostávame žiť reálnym životom ako krízový štáb SR pre boj s coronou… Ale čo to teda ten ,,KING OF THE NORTH“ je?

Ide o u nás najsevernejšiu a dá sa povedať že o najťažšiu workoutovú súťaž široko ďaleko s medzinárodnou účasťou. Už každoročne sa jej zúčastňujú športovci Poľska, Česka a pár Slovákov s gramatikou ako Maďari (dávam ruku hore) . Charakterom sa radí medzi silovo-vytrvalostné workoutové súťaže, ktorej sa s čistým svedomím dokážu zúčastniť len tí najkomplexnejší a najsilnejší športovci. Prečo je tak náročná je jednoduché. Snaží sa spojiť tri absolútne odlišné svety športu v jeden. Prvým svetom je kalistenika a jej striktné až gymnastické prevedenie cvikov s vlastnou váhou čiže relatívnej sily, druhým je práca s bremenom, kde sa bez ,,absolútnej alebo maximálnej sily“ nepohnete cez 300kg pneumatiku a tým tretím svetom je vytrvalostná sila. Bez ,,kondičky“ budete hold porazený hneď v prvom kole, čo znamená pápá postup o večnú slávu a kráľovský titul. Darmo budete vynikajúcim v jednom svete, no ďalšie dva nepustia a príde zlyhanie. Tak taká je tá naša súťaž. Náročná, neľahká no prestížna a s rešpektom celej už nie len workoutovej komunity.

Čo nás naučila prax

Život a prax nás naučili, že ak chceme vytvoriť kvalitnú a prestížnu súťaž, ktorá dokáže pritiahnuť aj verejnosť a pohľady sponzorov, tak je nemožné organizovať ju dva mesiace pred samotnou súťažou, ale omnoho skôr. Dá sa povedať, že celú súťaž sme začali pripravovať už začiatkom zimy, kedy sa pomaly začínajú oslovovať sponzori, hostia a samozrejme musí sa zajednať plocha, na ktorej sa podujatie koná. Opäť sa rozbieha kolotoč, ktorý dvíha tlak, naháňa vrásky, nedáva spávať a kradne pocit pohody a voľna. Tak tomu bolo aj toho roku. Síce sa zdalo, že všetko bude až neskutočne jednoduché a plynulé vďaka minulým ročníkom, omyl… Do životov nás všetkých prišiel šmejd zvaný Covid-19.

Táto potvora škrtla niekoľko sponzorov, prípadne odtrhla značné hodnoty príspevkov a sponzorských darov od toho mála, čo ostalo. Náš rozpočet sa ocitol na kritickej hodnote a vrásky sa znásobili keď náš hlavný hygienik sťa predstaviteľ zdravého životného štýlu zastavil život v krajine úplne a to hlavne pre športovcov.

Chvála pánu Bohu všetko dopadlo dobre. Zistili sme, že stále je v ľuďoch okolo nás dostatok dobroty, srdečnosti, a dokážu pomôcť aj keď sami majú málo. Alebo nezištne a ochotne priložiť ruku k dielu, a tým umožniť nám organizátorom nejakú tu realitu. Tiež nosenie rúšok a dvojmetrové odstupy pred pokladňami v tescu priniesli svoje ovocie, a tak sme sa mohli i tento rok stretnúť 22.8. v Dolnom Kubíne, aby sme vzdali hold športu, čo nás spája a baví. A spoznali tak tváre nových víťazov a víťaziek o titul kráľa a kráľovnej severu pre rok 2020. Jediným reálnym škrtom bolo odvolanie hlavných hostí z Ukrajiny ako daň za podceňovanie umývania rúk po príchode domov (šírenie covidu19). 🙂 Tento fakt sa ale ukázal byť pomerne nepodstatný a akcia sa stala nakoniec opäť úspešnou.

Ako to ale celé prebiehalo?

Je 7 hodín ráno, Pán RNDr. Jozef Iľko nám veští slnečnú nádheru a na ihrisku sa stretáva pomaly celý organizačný tím pokémonov. Dolaďujú sa posledné veci pred príchodom súťažiacich. Organizátori usmerňujú, staff preberá inštrukcie, rozhodcovia ladia svoju prísnosť a moderátori stratégiu svojho bla bla skillu. (v zitronovom pripade temného).
O hodinu je všetko na svojom mieste. Stánky sú postavené, veci v nich na svojom mieste. Detská zóna so svojou súťažnou dráhou a nafukovacie atrakcie rastú pred očami. V bráne sa objavujú prví súťažiaci. (keby vedeli, čo si na nich pripravíme vo finále, verím že by šli radšej nejakú turistiku).

Ihrisko sa pomaly plní a akcia sa rozbieha. DJ Sample LEE roztočil gramce a každému je jasné, že show sa začína.
Rozhodcovia si zhromažďujú účastníkov zájazdu pre ,,riders meeting“. Organizátori spolu s primátorom Ing. Jánom Prílepkom otvárajú podujatie oficiálnym príhovorom a na štart sú pozvaní prví súťažiaci. Moderátori symbolicky odštartujú pretek a pohodová atmosféra prepletená správnym adrenalínom sa roznáša areálom ako výroky kapitána Danka internetom.

Všetci 58 súťažiaci postupne absolvujú svoje kvalifikačné kolo, kde sa hrá o čas. Z každej mužskej kategórie postúpi len 8 najrýchlejších do ,,pavúka“ ,ktorý rozhodne vyraďovacími battlami o víťazovi. V ženskej kategórii sa rozhoduje počas kvalifikačného behu priamo o postupe do finálových battlov o 4. a 3. miesto, a samozrejme 1. a 2. miesto. Celú akciu pretkávajú vtipné hlášky moderátorov, veselý džavot detí, útrpný rev súťažiacich a zbesilý vreskot fanúšikov (kolegu súdruha Matúša Meška obzvlášť). Odmenou za účasť na podujatí či už ako súťažiaci, alebo len ako divák bola napríklad možnosť schladiť sa fajnovým výčapom, redbulom, birelom, dokonalou callo zmrzlinou alebo zažehnať hlad už pre nás v samozrejmom foodcourte. Vrcholom sprievodného programu bola ako ináč legenda a strop všetkých podujatí: TOMBOLA, kde ste mohli poľahky prísť napríklad k ponožkám pivu, a inému užitočnému tovaru…

Za zmienku určite stojí spomenutie aj dvoch exibícií, V tej prvej nám ukázali naši priatelia, hostia a výkvet z CZ / SR freestyle-u to najlepšie pre oko diváka, čo hrázda dala a zniesla. Druhá exhibícia bola trošku citlivejšia a mohli ste v nej vidieť omnoho viac atlétov a omnoho viac trikov. Dôvodom bolo, že exhibícia bola na počesť a spomienku nášho priateľa Samuela Figura, ktorý nás opustil. Bolo preto samozrejmé uctiť si ho tým, čo sám miloval.

Toho roku bol ročník mimoriadne ťažký. Prečo?

Je to jednoduché, už ako sme spomínali, šamanské čary doktora Iľka nám dopriali 30 stupňové horúčavy, no a rozhodcovia s organizátormi sú proste idioti a súťažiacim dopriali extra ťažké, ba dokonca najťažšie finálové kolá ever za celé 4 roky. 10 MU, 30 klikov, 20 zhybov, 30 dipov, beh a 30drepov s 32kg kettlebellom na hrudi no a pre istotu to všetko s 10kg vestou všade, okrem MU. U žien to nebolo o moc iné a ich úlohou bol 1 MU alebo 3 výmyky, 20 klikov, 15 zhybov, 20 dipov, beh, a na záver 20 výskokov s 10kg vestou. To všetko za 100% techniky bez čo i len pokrčenia kolena. Úlet nie? Šialenstvo, ktoré rozhodne stálo za to sledovať a bolo neopakovateľným zážitkom a motiváciou na sebe pracovať. Výkony súťažiacich a ich odhodlanie dokončiť pretek stoj čo stoj dalo do pozoru aj našich zdravotníkov. Tí ošetrovali potrhané dlane z rozhorúčenej hrazdy na počkanie a jedna z finalistiek dala na rady ľudových múdrostí a do súboja zapojila aj hlavu. …síce ju to stálo trochu krvi a stresu, ale vyplatilo sa. Doviedlo ju to na stupeň najvyšší aj s image čelenkou cez hlavu proti krvácaniu. Týmto pozdravujeme Veroniku Truhanovú a ďakujeme, že nám tak priblížila myšlienku hollywoodskych filmov sťa Statočné srdce, či Zachráňte vojaka Ryana. Tým ale rozhodne nenabádame ostatných brať si z nej príklad do budúcna keby dačo.

Ako to už býva, tieto akcie nie sú zrovna ziskovými na financie, pokiaľ sa v tom nekope do lopty, či nekorčuľuje proti mantinelu. No klasik povedal:,, neskúsiš nevieš“ a aj toho roku sme skúsili a dokázalo sa napriek obmedzenému vstupu na ihrisko kvôli corona opatreniam a zlej ekonomickej situácii krajiny vyzbierať na dobrovoľnom vstupe skvelých 700 euro, ktoré posunieme na o.z. TOBIAS pre pohybovo znevýhodnené deti a ich potrebné rehabilitácie a terapie.
Akciu sa nedá hodnotiť ináč ako absolútne úspešnú, čo dokazujú fotky a videá na sociálnych sieťach, články písané odbornou verejnosťou zo sveta workoutu, ale hlavne a predovšetkým slová ľudí, ktorí prišli, videli, zažili.

ZA TO PATRÍ VÁM VŠETKÝM DIVÁKOM OBROVSKÝ POTLESK, PRETOŽE TO VY STE DALI SÚŤAŽIACIM ENERGIU BOJOVAŤ A NEVZDAŤ SA. A ROVNAKO VŠETKÝM ZÚČASTNENÝM, PRETOŽE TO PRÁVE ICH VÝKONY BOLI TÝM NAJMOTIVUJÚCEJŠÍM LÁKADLOM, ČO PRILÁKALO DAVY. ĎAKUJEME TIEŽ VŠETKÝM PARTNEROM, SPONZOROM, A ĽUĎOM, KTORÝ NÁM S CELOU AKCIOU POMOHLI. TO VY VŠETCI STE ,,KING OF THE NORTH“ PRETOŽE TO NIE JE LEN PRETEK. NIE JE TO LEN ZNAČKA, JE TO MYŠLIENKA ROBIŤ VECI ČO NÁS BAVIA A NAPĹŇAJÚ LEPŠIE, A LEN VĎAKA VÁM TÁTO NIE LEN AKCIA, ALE CELÝ PROJEKT DÝCHA A PREŽÍVA UŽ ŠTVRTÝ ROK. ĎAKUJEME A VERÍME ŽE SA BUDÚCI ROK STRETNEME OPÄŤ NA UŽ JUBILEJNOM 5 ROČNÍKU TEJTO NEZABUDNUTEĽNEJ AKCIE.

Nižšie si môžete pozrieť jednotlivé časy súťažiacich spolu s menami tých ktorý dočiahli až na tie naše piedestály nehynúcej slávy, uznania a ich pohľad na život sa abnormálne zmenil po pekle, ktorým si prešli. Taktiež sa musíme ako správny lokálpatrioti pochváliť, že toho roku sme mali zastúpenie nášho mesta až v 4 účastníkoch. Laure Klocok Švárnej ktorá obsadila neuveriteľné a krásne druhé miesto a právom jej patrí náš rešpekt, Miriam Košťálovej, ktorá veríme, že by vybojovala pekné tretie miesto nebyť nešťastného zbehnutia z trate, čím stratila podľa záznamov 15 sekúnd. Samuela Tješa, ktorý aj s vytknutým členkom dokázal prejsť kvalifikáciou a postúpiť do battlov, a Gerarda Kabáta ako najmladšieho účastníka vôbec (čerstvo 14 r.). Taktiež s úspešným postupom z kvalifikácie.

Víťazky a víťazi, kráľovné a králi severu pre rok 2020:

Ženy:

1. Veronika Truhanová – (SK)
2. Laura Klocok Švárna – (SK) DOLNÝ KUBÍN
3. Danica Oslancová – (SK)

Muži:
Kategória do 75 kg:
1. Patryk Pietruszka (PL)
2. Miroslav Kúdela (SK)
3. Daniel Hanák (CZ)

Kategória od 75kg – do 85kg:
1. Bartek Kruk (PL)
2. Dávid Meluš (SK)
3. Lukáš Volf (CZ)

Kategória nad 85kg:
1. Łukasz Milczuk (PL)
2. Jozef Ulrich (SK)
3. Boris Petrakovič (SK)

Jednotlivé časy v kvalifikačných kolách:

Posledná séria fotografií

autor: Michal "Zirus" Zurek

Zaoberám sa poradenstvom vo výžive, osobnými a skupinovými tréningami podľa požiadaviek klientov na rozvoj sily, kondície, vitality, redukcie hmotnosti...

Comment
0

Zanechajte odpoveď